Dwuskładnikowy krem

Wszystko, co warto wiedzieć o kwasie hialuronowym.

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, a dokładniej polisacharyd, którego główną funkcją jest utrzymywanie nawodnienia organizmu na odpowiednim poziomie. Występuje on zarówno w skórze właściwej jak i naskórku, dzięki czemu przynosi optymalne efekty ich nawilżenia. Fakt, iż w organizmie każdego z nas produkowany jest kwas hialuronowy sprawia, że świetnie komponuje się on z każdym typem cery (jest biozgodny). W związku z tym mogą go stosować posiadaczki zarówno skóry suchej i wrażliwej, jak też osoby o cerze tłustej czy mieszanej, gdyż nie wywołuje podrażnień.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości ma trzy podstawowe funkcje:

  • reguluje odpowiednie nawilżenie skóry – tworzy niewidzialną powłokę, która zapobiega nadmiernej utracie wody z organizmu oraz ochrania naskórek.
  • przyspiesza procesy regeneracyjne organizmu – znacznie poprawia ogólny wygląd cery i ją rozświetla.
  • działa przeciwstarzeniowo – hamuje rozwój zmarszczek, wygładza skórę i odmładza ją.

Kwas hialuronowy jest jedną z popularniejszych substancji pielęgnacyjnych. Jest naturalny i bezpieczny, dobry dla każdego rodzaju cery. Jego stosowanie nie powoduje ani żadnych skutków ubocznych, ani zapychania się skóry. Działa szybko, ponieważ przenika przez naskórek i działa od razu w głębszych warstwach skóry. Efekty używania kwasu hialuronowego widać niemalże z dnia na dzień.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Kwas hialuronowy często nazywany jest eliksirem młodości. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wraz z wiekiem skóra traci optymalny poziom nawilżenia, ponieważ w organizmie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego. Pojawiają się wtedy pierwsze zmarszczki, a cera traci naturalny blask. Dzięki kosmetyce naturalnej możemy jednak zapewnić ciału odpowiednią dawkę tej substancji. Stosowanie kwasu hialuronowego zatrzymuje proces starzenia się skóry oraz przywraca jej prawidłowe nawilżenie i koloryt. Warto jednak wiedzieć, że kwas hialuronowy w tradycyjnych kosmetykach sklepowych jest przeważnie niewielkim dodatkiem. Takie produkty w swoim składzie posiadają także substancje, które mogą zapychać pory i w pewnym stopniu hamować wchłanianie kwasu hialuronowego. Dlatego najlepiej stosować go w czystej postaci (np. w formie żelu) lub z dodatkiem innych naturalnych składników kosmetycznych (np. z olejami roślinnymi).

Zastosowanie kwasu hialuronowego w innych dziedzinach

Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości oraz powszechną przyswajalność, znalazł szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach kosmetyki i medycyny. Na jego bazie produkowane są m.in. płyny do soczewek kontaktowych oraz krople. Wykorzystywany jest przy zabiegach okulistycznych oraz w ortopedii i ginekologii.. Ponadto produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego sprawdzają się przy gojeniu ran, oparzeń oraz wrzodów skóry. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest też z powodzeniem w medycynie estetycznej. Bezpośrednia aplikacja podskórna uzupełnia naturalne braki kwasu hialuronowego w organizmie, co pobudza procesy regeneracyjne skóry.