Pytania i odpowiedzi

1. Jakie są zalety ręcznie robionych kosmetyków?

Największą zaletą samodzielnie wytwarzanych kosmetyków jest ich skład. Mieszając ze sobą naturalne składniki masz pewność co dokładnie aplikujesz na swoją skórę. Nie musisz obawiać się podrażnień, zapchania porów czy innych niespodziewanych efektów, bo komponujesz swój krem tylko z tych substancji, których chcesz użyć. Kosmetyki drogeryjne mają często małe stężenia dobroczynnych składników, te wytwarzane samodzielnie, mogą działać znacznie lepiej.

 

2. Czy samodzielna produkcja kosmetyków jest trudna?

Cały proces produkcji opiera się na zastosowaniu konkretnego przepisu i zmieszania ze sobą odpowiednich składników. Nie potrzebujesz żadnej wiedzy z zakresu chemii czy kosmetologii, chociaż jej posiadanie może Ci na początek ułatwić pierwsze kroki w produkcji kosmetyków.

 

3. Czy potrzebny jest specjalny sprzęt laboratoryjny?

Kosmetyki z powodzeniem możesz zrobić przy użyciu sprzętu, jaki posiadasz w kuchni. Jeżeli chcesz, możesz też zakupić specjalną wagę, pojemniki do odmierzania i mieszania składników, ale nie są one konieczne.

 

4. Jak zacząć robić kosmetyki?

Najpierw oceń, jaka jest Twoja skóra, czego potrzebuje i jakie problemy na niej występują. Następnie odszukaj przepis dedykowany takiemu rodzajowi skóry i wybierz odpowiednie składniki. Możesz też skorzystać z gotowych zestawów, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz.

 

5. Czy składniki kosmetyczne mogą być stosowane bezpośrednio na skórę?

Oleje i kwas hialuronowy można stosować bezpośrednio na skórę – osobno, lub po zmieszaniu. Jednak niektóre składniki kosmetyczne wymagają odpowiedniego stężenia, by nie podrażnić skóry (m.in. olejki eteryczne). Najlepiej przed zastosowaniem danego składnika sprawdź jego etykietę lub poszukaj informacji na stronie.

 

6. Jaki jest termin ważności samodzielnie przygotowanych kosmetyków?

Termin ważności zależny jest bezpośrednio od warunków, w jakich przygotowywany był kosmetyk. Jeżeli zachowana była czystość produkcji (czyste dłonie, akcesoria), dobrano odpowiednie stężenie substancji, a kosmetyk przechowywany jest w odpowiednim opakowaniu, to jego termin ważności może wynosić nawet kilka lat. Niektóre kosmetyki, szczególnie te nietrwałe oraz przygotowane w nieodpowiednich warunkach, mogą nadawać się do użycia tylko przez kilka dni.

 

7. Czy składniki kosmetyczne mogą być dodawane do gotowych kosmetyków?

Tak, składniki kosmetyczne mogą poprawić jakość gotowego kosmetyku. Bardzo popularne jest „ulepszanie” kremów, masek czy odżywek do włosów za pomocą kwasu hialuronowego oraz olejów.

 

8. Czy samodzielnie robione kosmetyki są tańsze czy droższe od tradycyjnych?

Wysoka jakość samodzielnie przygotowanych kosmetyków sprawia, że są zdecydowanie tańsze od tych gotowych, które kosztują wiele, jednocześnie nie dając żadnej gwarancji skuteczności.

 

9. Czy dostępne oleje są jadalne?

Oleje, które mamy w swojej ofercie są bogatym źródłem składników odżywczych, jednakże ze względu na kosmetyczne zastosowanie nie powinny być używane do jedzenia.

 

10. Czy sprzedajecie gotowe kosmetyki?

W naszej ofercie posiadamy półprodukty do samodzielnej produkcji kosmetyków oraz gotowe zestawy. Jednakże część produktów może być stosowana bezpośrednio, jako gotowy kosmetyk.