Hydrolaty

Hydrolaty to profesjonalna nazwa wód kwiatowych, które wykorzystywane są przede wszystkim do codziennej pielęgnacji twarzy. Konsystencją i wyglądem łudząco przypominają czystą wodę, ale ich zapach to subtelniejszy odpowiednik olejków eterycznych. W skład hydrolatu wchodzi woda oraz ok. 0,02-1% olejku eterycznego. Ta niewielka ilość dodatkowych składników sprawia, że wody roślinne mają pH zbliżone do naturalnego i są niezwykle delikatne, dlatego można je stosować nawet bez rozcieńczania.

Jak pozyskiwane są hydrolaty?

Hydrolaty są produktem ubocznym procesu pozyskiwania olejków eterycznych. Podczas destylacji całych roślin lub ich części para wodna „wydobywa” z nich drobiny oleju eterycznego. Następnie od tak uzyskanej substancji oddzielana jest woda i w ten sposób powstają dwa bardzo cenne produkty do pielęgnacji ciała – olejki eteryczne i hydrolaty. Warto zaznaczyć, że wody kwiatowe, oprócz właściwości olejków eterycznych, mogą w swoim składzie zawierać inne odżywcze składniki.

Jakie są właściwości hydrolatów?

Wody kwiatowe stają się coraz popularniejszym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji. Dzięki ich konsystencji nie wymagają dodatkowej „obróbki” i najczęściej mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Delikatna formuła hydrolatów czyni je idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla posiadaczek cery wrażliwej, zniszczonej, skłonnej do podrażnień i wyprysków. Tego typu produkty przede wszystkim nawilżają skórę, ale również łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie i odżywiają. Dają uczucie odświeżenia i sprawiają, że twarz wydaje się być bardziej promienna.

Który hydrolat wybrać?

Warto pamiętać, że wody kwiatowe powinniśmy dobierać ze względu na rodzaj cery oraz jej stan. Tylko w ten sposób w pełni wykorzystamy dobrodziejstwa tego typu produktów. Jeżeli hydrolat nie będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb, możemy nie zauważyć w ogóle efektów i bezpodstawnie skreślić go z listy ulubionych kosmetyków.

  • woda różana – jest najbardziej popularnym hydrolatem; świetnie nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery ze względu na swoje właściwości nawilżające.
  • hydrolat pomarańczowy – ujędrnia dojrzałą cerę i dodaje jej blasku. Działa ponadto leczniczo na rozszerzone naczynka, obkurczając je i zmniejszając zaczerwienienia.
  • woda oczarowa oraz lawendowa – świetnie sprawdzą się przede wszystkim przy cerze tłustej oraz w leczeniu stanów zapalnych.

Hydrolaty – o czym należy pamiętać?

Wody kwiatowe mają dość krótki termin przydatności. Ich naturalny skład sprawia, że szybciej ulegają zepsuciu. W związku z tym coraz częściej producenci kosmetyków dodają do nich alkohol oraz konserwanty syntetyczne w celu przedłużenia daty przydatności. Jeżeli zatem zmagamy się z problemami cery, warto wybierać naturalne hydrolaty bez sztucznych dodatków. Pamiętajmy również, aby po spryskaniu twarzy, szyi i dekoltu wodą kwiatową, pozwolić jej odrobinę się wchłonąć, a nadmiar wytrzeć płatkami kosmetycznymi. Osoby o wrażliwej cerze powinny mieszać nawet bardzo delikatne hydrolaty z wodą w proporcjach 1:1.