Oleje w kosmetyce naturalnej

Oleje wykorzystywane są w kosmetyce naturalnej od setek lat. To bardzo cenny składnik kosmetyczny, który chroni skórę przed nadmiernym wysuszaniem. Oleje pielęgnują, odżywiają i nawilżają skórę. Zawierają wiele swoistych substancji czynnych, które wnikają w skórę i działają na nią od wewnątrz.

Co warto wiedzieć o olejach?

W kosmetyce największe zastosowanie mają oleje roślinne. Są to substancje ciekłe, pozyskiwane głównie z nasion, owoców oraz kiełków roślin. W skład olejów wchodzą przede wszystkim:

 • niezbędne nienasycona kwasy tłuszczowe,
 • drogocenne substancje aktywne,

Składniki olejów wnikają w głąb skóry i pobudzają procesy metaboliczne, odżywiają ciało, działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz przeciwzmarszczkowo.

Oleje w codziennej pielęgnacji

Olejowanie twarzy i całego ciała to efektywny sposób codziennej pielęgnacji. Oleje charakteryzują się przede wszystkim właściwościami nawilżającymi. Natłuszczają naskórek oraz zabezpieczają go przed nadmierną utratą wody. Sprawiają również, że skóra staje się delikatniejsza, bardziej miękka, przyjemna w dotyku oraz bardziej elastyczna. Ponadto dodają cerze jędrności, odmładzają i posiadają właściwości lecznicze oraz antybakteryjne. Normalizują cerę i pomagają walczyć m.in. z trądzikiem. Oleje możemy stosować w pielęgnacji twarzy, całego ciała oraz włosów, także przy cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W połączeniu z kwasem hialuronowym oleje tworzą idealny komplet do pielęgnacji skóry. Najczęściej wykorzystywanymi są olej arganowy, jojoba, z pestek malin, z pestek truskawek i z róży rdzawej. Warto poznać właściwości każdego z nich.

Jaki olej wybrać?

Oleje możemy podzielić na różne klasyfikacje, ale najbardziej ogólnie wyróżniamy oleje ze względu na metody pozyskiwania i oczyszczania.

 • Oleje naturalne – tego typu produkty pozyskiwane są w procesie mechanicznej obróbki, dzięki czemu nie tracą swoich cennych właściwości. Ze względu na to, że nie mają kontaktu ze środkami chemicznymi, nazywane są olejami naturalnymi. Wśród olejów pozyskiwanych mechanicznie wyróżniamy:
  • Oleje wytłaczane bez kontrolowania temperatury – to naturalna metoda wytłaczania oleju z nasion przez mechaniczny nacisk prasy śrubowej. Średnia temperatura tłoczenia to 60-100°
  • Oleje zimnotłoczone – to metoda wytłaczania oleju przez prasę śrubową z jednoczesną kontrolą jego temperatury – nie wyższej niż 50° Tłoczenie na zimno zapewnia zachowanie wszystkich naturalnych składników oraz zapachu czy koloru oleju.
 • Oleje mineralne – są pozyskiwane metodami chemicznymi, czyli przy użyciu rozpuszczalników chemicznych oraz wysokich temperatur.
 • Oleje rafinowane – są poddawane obróbce chemicznej i fizycznej w celu usunięcia niechcianych substancji (m.in. fosfolipidów, kwasów tłuszczowych, żywicy itp.) oraz usunięcia naturalnych zapachów i kolorów. Powstały w ten sposób olej rafinowany ma dużą stabilność, klarowność i odporność na wysokie temperatury, jest bezbarwny i bezwonny, dzięki czemu jest wykorzystywany jako składnik kosmetyczny.
 • Oleje częściowo rafinowane – są poddawane tylko wybranym metodom obróbki chemicznej i fizycznej.
 • Oleje nierafinowane – to oleje surowe, bez jakiejkolwiek obróbki, najczęściej tłoczone na zimno. Mogą być mętne, niejednolite, aromatyczne i zawierać osad lub drobinki roślin.

Od ciekłej postaci olejów należy odróżnić oleje stałe, czyli tzw. masła roślinne. Charakterystyczne jest dla nich to, że w temperaturze pokojowej zachowują twardą formułę, a w stan ciekły przechodzą dopiero po lekkim rozgrzaniu (np. w dłoni).
Dla skóry, jak i dla całego organizmu, znacznie lepsze są naturalne oleje w czystej postaci, tłoczone na zimno i nierafinowane. Oleje mineralne poddane obróbce i rafinacji tracą większość odżywczych substancji i nie są już tak cenne dla naszego ciała. Mogą zawierać również pozostałości substancji chemicznych, a przez to być szkodliwe dla wymagającej cery wrażliwej.