Witaminy

Witaminy – jaki wpływ mają na nasze zdrowie?
Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Nawet ich niewielki niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia i obniżyć samopoczucie. Niestety nie są naturalnie wytwarzane przez organizm, w związku z czym musimy dostarczać je regularnie z zewnątrz.

Źródło zdrowia tkwi w witaminach

Witaminy to substancje, które mogą być rozpuszczalne w wodzie (witamina C, PP, z grupy B oraz kwas foliowy) bądź w tłuszczach (A, D, E, K). Ma to ogromne znaczenie dla sposobu ich przyswajalności przez organizm. Witaminy rozpuszczalne w wodzie bardzo trudno jest przedawkować, ponieważ ich nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem i potem. Należy uważać jednak na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, gdyż kumulują się one w tkance tłuszczowej, a tym samym łatwo o ich nadmiar w organizmie. Awitaminoza (niedobór określonej witaminy) oraz hipowitaminoza (ogólny niedobór witamin) najszybciej objawia się pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. Przy takich dolegliwościach zaleca się nie tylko przyjmowanie suplementów diety, których zadaniem jest zaprowadzenie równowagi w organizmie, ale też stosowanie odpowiednich, bogatych w witaminy kosmetyków.

Zastosowanie witamin w kosmetyce naturalnej

Witaminy znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce. Studiując skład produktów pielęgnacyjnych bardzo często natykamy się na ekstrakty witamin. Największe zastosowanie w kosmetyce mają witaminy A, E, C, B5, B, D oraz F i ich pochodne. Regularne dostarczanie skórze witamin jest bardzo ważne, ponieważ mają one bardzo korzystny wpływ na kondycję naszej skóry:

  • ochraniają przed negatywnym wpływem środowiska, jak np. promieniowanie UV czy zanieczyszczenia;
  • opóźniają procesy starzenia;
  • działają leczniczo i przeciwbakteryjnie;
  • redukują przebarwienia;
  • mają działanie antyoksydacyjne – chronią przed wolnymi rodnikami (przede wszystkim witamina C, A i E);
  • nawilżają i pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w naskórku;
  • sprawiają, że skóra wygląda promiennie i zdrowo.

Kosmetyki pełne witamin

Jeżeli chcemy dostarczyć naszej skórze niezbędnych witamin, możemy wybrać odpowiedni kosmetyk z drogeryjnej półki. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Bogatym źródłem witamin są oleje (m.in. z pestek malin i truskawek, jojoba czy z róży rdzawej). Świetnie nadają się do nawilżania ciała, pozostawiając na skórze ochronną barierę i dostarczając jej ogromnej dawki substancji aktywnych. Bombą witaminową dla naszej skóry są także maseczki czy domowe balsamy z dodatkiem miodu, mleka, zielonej herbaty, jajek, migdałów i orzechów, pietruszki, ogórka czy cytryny.